Infolinka 954 200 200

Datové zprávy až do 1 GB a nové formáty příloh (ZIP a ASiC) od roku 2023

Aktualizace: Účinnost popsaných změn se posunuje na polovinu roku 2023.

S potěšením informujeme o zásadních novinkách v oblasti služeb datových schránek, které budou uživatelům dostupné od poloviny roku 2023.
Zejména těm uživatelům, kteří datové schránky ovládají pomocí nějaké aplikace, doporučujeme věnovat obsahu sdělení pozornost, protože takové aplikace bude muset jejich výrobce upravit, aby bylo možné nových vlastností datových zpráv využít.

Co se mění?

  • Všem schránkám bude umožněno odesílat i přijímat tzv. Velkoobjemové datové zprávy (zkráceně VoDZ). Limit velikosti bude nastaven na 1 GB. Změna se týká nejen veřejnoprávních zpráv (komunikace s OVM), ale také soukromoprávních Poštovních datových zpráv.
  • Jako přílohu datové zprávy půjde vkládat i komprimované soubory ve formátu ZIP.
  • Jako přílohu datové zprávy půjde vkládat i kontejnerový formát ASiC.

Koho se změna týká?

Změna se týká všech uživatelů datových schránek, nicméně běžní uživatelé, kteří svou schránku ovládají pomocí klientského portálu na adrese https://www.mojedatovaschranka.cz nebo pomocí Portálu občana nemusí nic měnit a vše jim bude fungovat jako dříve. Změny si vyžádají úpravy na straně aplikací, které ovládají datovou schránku pomocí aplikačního rozhraní.

Kdy změny nastanou?

V produkčním prostředí datových schránek budou změny nasazeny od poloviny roku 2023. V testovacím prostředí jsou změny již nasazeny.

Kde najdu podrobnější popis změn?

V přiloženém souboru (pdf, 587kB) naleznete podrobnější popis změn, který je určen zejména vývojářům aplikací, ale i správcům a provozovatelům informačních systémů, které pracují s datovými zprávami. Obsah souborů ve formátu ZIP a ASiC je omezen na typy souborů dosud povolené Vyhláškou č.194/2009 Sb., o stanovení podrobností užívání a provozování informačního systému datových schránek.

Kam se můžu obrátit pro radu či pomoc?

Běžným uživatelům je k dispozici uživatelská a technická podpora datových schránek na tel. čísle 954 200 200, a to v pracovních dnech od 8–18 hodin. Dodavatelé aplikací mohou využít podporu popsanou na této stránce.